OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Článok "Cross-border cooperation of twin cities", 2019

Autors:

  • Monika Debnarova,
  • Zuzana Štofkova

Abstract: The article focuses on the development of cross-border cooperation between twin cities. It provides examples of how to support cross-border cooperation between twin cities from different support and subsidy mechanisms. It deals with the description of individual grant schemes, their objectives and systems of use for the support of cities. In conclusion, it highlights the benefits of linking forces and resources of cities to the realization of projects, which enable municipalities to develop their territory, build infrastructure, or improve and support community life and activities of their inhabitants. At the same time, the team provides suggestions for using these resources as a means of supporting general and community-based cross-border cooperation projects that will help cities to better orient themselves in finding resources to support their development plans.

Publication


Kniha "TRADIĆNÉ RAČIANSKE ŠPECIALITY", 2016

Autori:

  • Ing. Monika Debnárová
  • Ing.  Jiřina Perényiová, PhD.

Publikáciu pod názvom „Tradičné račianske špeciality“ uviedla mestská časť Bratislava - Rača do živote v prvý deň Vinobrania v piatok 9. septembra o 17.00 hod v Sobášnej sieni MÚ Rača na Kubačovej 21. Aj na tejto knihe sme spolupracovali s miestnymi gazdinkami Annou Wurflovou, Martou Cíchovou, Jolanou Máťušovou, Renátou Fitošovou, majstrom šéfkuchárom Františkom Janatom a majstrom mäsiarom Antonom Hrdličkom. Nájdete v nej recepty na výrobu domácich zabíjačkových špecialít, fašiangové dobroty, pagáčiky, domáci chlieb, račiansku fazuľovú polévku podňu, jedlá z húb, omáčky či tradičné račianske štrúdle.


Kniha  "TRADIĆNÉ RAČIANSKE KOLÁČE A SLANÉ DOBROTY", 2015

Autori:

  • Ing.  Jiřina Perényiová, PhD.
  • Ing. Monika Debnárová

Publikácia má za cieľ oživiť zachované i zabudnuté recepty starých račianskych múčnikov a pocherajov, typických račianskych koláčov a všakovakého sladkého a slaného pečiva, ktoré nesmelo v Rači chýbať na stoloch pri významných rodinných, či spoločenských udalostiach. Kniha receptov prinesie inšpirácie, ako sa dá aj v dnešnej modernej dobe oživiť a spestriť ponuka svadobného stola, alebo rôznych slávnostných príležitostí a rodinných osláv. Kniha bola zostavená v spolupráci s miestnymi gazdinkami a za podpory reklamných partnerov. Vydala ju Media Rača, spol. s r.o.


    

Kniha "RAČA, MIESTO KDE SA DOBRE ŽIJE",  2014   

LISTOVACIA VERZIA KNIHY RAČA miesto, kde sa dobre žije:

Autori:

  • Ing.  Jiřina Perényiová, PhD.
  • Ing. Monika Debnárová

Cieľom publikácie je vytvorenie reprezentačnej obrazovej publikácie pre potreby obce a jej obyvateľov, obohatenej o základné informácie o Rači, jej živote, občianskej vybavenosti, histórii, tradíciách a zvykoch. Kniha obsahuje aj informácie z kultúrno – spoločenského života... Rače a tipy na trávenie voľného času v Rači a jej okolí. Nájdete v nej prierez miestnymi organizáciami a spolkami a zoznámite sa aj s miestnymi umelcami či inými slávnymi osobnosťami Rače. Kniha sa venuje aj neutíchajúcim račianskym tradíciám a zvykom, ich zachovávaniu a podpore a nájdete tu aj prierez vinohradníckymi tradíciami, či prehliadku ponuky miestnych vinárov a vinohradníkov. Kniha je ideálna ako prezent, či užitočná ako sprievodca Račou pre jej návštevníkov a turistov. Vydaná je v dvojjazyčnej mutácii. Pri jej čítaní si na svoje prídu nie len milovníci miestnej histórie, ale aj obdivovatelia prekrásnej račianskej prírody.

INVITES

    

- - - - - - 

VAJNORSKÉ ZAUJÍMAVOSTI

INFORMAČNÝ PORTÁL

ZMENY V SADZBÁCH DANE Z NEHNUTEĽNOSTÍ PRE ROK 2020

25.2.2020

Od 1. januára 2020 nadobudlo účinnosť novoprijaté VZN č. 13/2019 o dani z nehnuteľností, ktoré bolo schválené na decembrovom mestskom zastupiteľstve. Debatu o zvyšovaní daní iniciovali ešte začiatkom decembra 2019 starostovia mestských častí ako ...

BRATISLAVA ČOSKORO PRIVÍTA FLOTILU NOVÝCH AUTOBUSOV

20.12.2019

Desiatky nových moderných kĺbových vozidiel budú znamenať definitívnu rozlúčku so starými Karosami v bratislavských uliciach. Dopravný podnik Bratislava, a. s. ukončil vyhodnocovanie verejného obstarávania ...

BSK PREDSTAVILO NOVÚ APLIKÁCIU O REKONŠTRUKCII CIEST

17.1.2020

Bratislavský samosprávny kraj predstavil novú aplikáciu, kde nájdete rekonštrukcie, uzávierky či hotové úseky regionálnych ciest. To všetko nájdete v novej aplikácii Bratislavského samosprávneho kraja. Je to pomôcka všetkým motoristom, aby mali lepší prehľad o tom, čo ich na cestách v kraji čaká.

VYUŽITE MOŽNOSŤ DAŤ SI CEZ BVS BEZPLATNE PREVERIŤ KVALITU VODY

19.2.2020

Bezplatnú analýzu vzioriek pitnej vody z domácich studní na celkovú tvrdosť a obsah dusičnanov bude BVS vykonávať 23. marca 2020 (pondelok) v čase od 8:00 do 16:00. 

DOČASNÉ UZATVORENIE NÁJAZDU NA PRÍSTAVNÝ MOST Z BAJKALSKEJ ULICE

17.2.2020

Od 15. 2. od 10:00 do 23. 2. 2020 uzatvorí zhotoviteľ projektu D4R7 nájazd z Bajkalskej ulice na Prístavný most v smere do Petržalky.

ELEKTRIČKOVÁ DOPRAVA DO DÚBRAVKY SA OBNOVÍ 22. 2. 2020

17.2.2020

Obyvatelia bratislavskej Dúbravky a priľahlých oblastí sa v sobotu 22. februára 2020 budú môcť prvýkrát odviezť po zmodernizovanej električkovej trati. Sprevádzkovaním úseku Kútiky –...

VEREJNÉ PRIPOMIENKOVANIE KOMUNITENÉHO PLÁNU SOCIÁLNYCH SLUŽIEB

18.2.2020

Pripravený Komunitný plán sociálnych služieb hlavného mesta na roky 2020 – 2021 môže verejnosť pripomienkovať od 13. do 25. februára 2020. Následne sa uskutoční verejné prerokovanie, ktoré sa bud...

LEPŠIE CESTY A VEREJNÉ PRIESTORY

23.2.2020

Mesto bude tento rok vďaka vyšším príjmom opravovať výrazne viac ciest, chodníkov a verejných priestorov. Z daní z nehnuteľností každoročne narastú príjmy mestského rozpočtu približne o 12-mil.€. Ďalších 10-mil.€ na tento rok je navyše z finančnej podpory vlády, ktorú kabinet odsúhlasil pre Bratislavu na svojom výjazdovom rokovaní koncom minulého roka.

PREHĽAD ROZKOPÁVOK NA ÚZEMÍ VAJNOR V ROKU 2020

23.2.2020

Prehľad pripravovaných rozkopávok v roku 2020 na území mestskej časti Bratislava - Vajnory

NÁVRH ZOZNAMU REKONŠTRUKCIÍ KOMUNIKÁCIÍ A VEREJ. PRIESTOROV 2020

23.2.2020

Zmenu rozpočtu aj s konkrétnymi návrhmi, ako budú peniaze využité, by mali byť schvaľované na budúcotýždňovom mestskom zastupiteľstve.

archív