OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

ČO ROBIŤ AK STE SA VRÁTILI Z DOVOLENKY Z POSTIHNUTEJ, ALEBO Z RIZIKOVEJ OBLASTI? POVINNÁ 14 DŇOVÁ KATANTÉNA

V piatok od 13.3.2020 sú zavedené hraničné kontroly na hraničných prechodochz Maďarska, Rakúska, Ukrajiny a s veľkou pravdepodobnosťou aj ČR. Budú uzatvorené viaceré priechody a otvorené budú iba veľké. Od tohoto obdobia platí povinná karanténa pre všetkých ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí (všetci občania SR, ktorí sa vracajú zo zahraničia zo všetkých európskych krajín idú do povinnej 14-dňovej karantény. Jej porušenie sa bude trestať a pobyt v karanténe sa bude kontrolovať). Nedodržanie povinnej karantény sa trestá pokutou 1659 €.
Ak ste si neni istí, či povinnosť zotrvať v karanténe platí aj pre vás po prechode hraníc, informujte sa bezodkladne po príchode domov na Úrade verejného zdravotníctva, resp. Regionálnom úrade verejného zdravotníctva cez ich infolinky. 
Kontaktné čísla: 0800 221 234 alebo 0917 222 682 alebo 0917 426 075. 

ČO ZNAMENÁ BYŤ V DOMÁCEJ IZOLÁCII?

  • zdrťaž sa sociálnych kontaktov (napríklad rozhovor so susedom)
  • nechodiť do práce
  • neopúšťať byť (napríklad ísť na kávu, alebo do kina)

Dobrovoľnú karanténu by aj naďalej mali zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky. Za nerešpektovanie nariadenia môže byt občanovi uložená pokuta do výšky 1650 eur. Viac informácií získate u vášho všeobecného lekára, na www.health.gov.sk alebo 0800 221 234.

Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí. Zabezpečiť bude treba bezplatné rúška pre návštevníkov ambulancií lekárov, aby ich mali pacienti už v čakárni.

V tejto súvislosti už na MV SR  zasadal krízový štáb v piatok 6. marca. Okrem iného zakázal odlety a prílety do Talianska, návštevy v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a iných zariadeniach.

Od pondelka 9. marca sú  pozastavené všetky lety z a do Talianska. S okamžitou platnosťou sú zakázané návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach. Ministerstvo školstva vydalo zákaz všetkých výletov a exkurzií mimo územie Slovenska. Zaviedlo sa všeobecné odporúčanie zakázať všetky návštevy v domovoch sociálnych služieb. Zákaz návštev platí aj vo väzniciach a detských domovoch.

ŠPECIÁLNY POSTUP PRI VYBAVOVANÍ PN POČAS VYHLÁSENIA MIMORIADNEJ SITUÁCIE

Sociálna poisťovňa zjednodušila postupy pri uplatňovaní nároku poistencov na ošetrovné a nemocenské (PN-ku) tak, aby sa obmedzil osobný kontakt verejnosti v ambulanciách všeobecných lekárov, pediatrov a v pobočkách Sociálnej poisťovne. Tieto postupy platia len v prípadoch, ktoré súvisia so šírením nákazy koronavírusu. V ostatných prípadoch pri uplatňovaní nároku na dávky nemocenské a ošetrovné platia štandardné postupy. Stále však treba pamätať na to, že ak to nie je nevyhnutné, využite na konzultáciu svojho zdravotného stavu kontakt s vašim ošetrujúcim lekárom cez telefón. 

inPage - webové stránky, doménawebhosting ľahko.